زمان جاری : یکشنبه 23 مرداد 1401 - 5:29 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

بهترین نیستیم اما جزو بهترین هایم...
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 115
نویسنده پیام
roya2020 آفلاین


ارسال‌ها : 27
عضویت: 11 /10 /1397


تعریف سندرم پیریفورمیس
سندرم پریفورمیس یک اختلال عضلانی - عصبی غیر معمول است که در آن عضله پریفورمیس به عصب سیاتیک فشار وارد می کند. این ماهیچه ماهیچه های صاف و شبیه به نوار است و در باسن و نزدیک قسمت فوقانی مفصل لگن قرار دارد. این ماهیچه در حرکت دادن پایین تنه نقش مهمی دارد و مفصل لگن را ثابت نگه داشته و در حرکت ران، راه رفتن و انتقال وزن از یک پا به پای دیگر موثر است.همچنین در ورزش هایی که نیاز به بالا بردن و چرخاندن ران است کمک کننده می باشد. عصب سیاتیک عصبی کلفت و دراز است که از کنار یا داخل ماهیچه پریفورمیس عبور می کند و به پشت ران رفته و در نهایت به شاخه های متعدد تقسیم شده و تا پا ادامه میابد. وارد شدن فشار به عصب می تواند در اثر گرفتگی عضله پریفورمیس ایجاد شود. برای چنین افرادی که در این ناحیه مشکلاتی را دارند، انجام فیزیوتراپی پیشنهاد می شود.
علامت های سندرم پریفورمیس

این سندرم در ابتدا با درد، سوزش و بی حسی باسن شروع می شود و می تواند به قسمت های پایین تر منتشر شود (درد سیاتیک). درد به خاطر فشار وارده از پریفورمیس به عصب سیاتیک که در اثر نشستن روی صندلی اتومبیل یا دویدن اتفاق می افتد، ایجاد می شود. در اثر بالا رفتن از پله، فشار آوردن به ماهیچه پریفورمیس یا نشستن طولانی مدت درد شدید تر می شود. بیشتر موارد درد سیاتیک به سندرم پریفورمیس مربوط نمی شوند.

طریقه تشخیص این سندرم

تست تشخیصی مشخصی وجود ندارد. در اکثر موارد تاریخچه ای از تروما به عضله و فعالیت شدید و تکراری مانند دویدن یا نشستن طولانی وجود دارد. تشخیص با اظهار علایم توسط بیمار و تست فیزیکی به وسیله ی حرکت دادن پا به صورت های مختلف و ایجاد درد در ماهیچه انجام می شود. در سایر موارد این ماهیچه سفت شده و حساس می شود. به دلیل این که علایم به سایر موارد پزشکی مشابه است، عکسبرداری رادیولوژی برای تفکیک این ناهنجاری از سایر ناهنجاری ها مثل فتق دیسک استفاده می شود.

درمان سندرم پیریفورمیس

اگر درد در اثر نشستن ایجاد می شود از حالت های نشستنی که دردناک اند خودداری کنید. استراحت و یخ و گرما درمانی مناسب اند. پرشک یا فیزیوتراپیست با پیشنهاد تمرینات و کشش های مناسب و با انجام صحیح فیزیوتراپی در منزل برای شما، می توانند به بهبودتان کمک کنند. درمان با دست کاری استخوان نیز برای بهبود علایم مناسب است. برخی متخصصان داروهای ضد التهاب، آرام بخش ها یا تزریق کورتیکواستروئیدها را پیشنهاد می کنند. سایر درمان ها مثل یونتوفورز که در آن جریان ملایم الکتریکی با تزریق سم بوتولینوم توسط برخی پزشکان امتحان شده است. استفاده از اجزای فلج کننده سم بوتولینوم می تواند سفتی ماهیچه را کم کرده و درد سیاتیک را کاهش دهد.

پیشگیری از ایجاد این سندروم

چون این سندرم معمولا در اثر فعالیت های ورزشی تکراری که به این ناحیه فشار وارد می کنند ایجاد می شود، پیشگیری اصولا به این رفتارها مربوط است. از دویدن و ورزش کردن در تپه ها و سطوح ناصاف خودداری کنید. قبل از ورزش حتما حرکات گرم کردن را انجام دهید.

برای انجام کاردرمانی در منزل با ما تماس بگیرید.

امضای کاربر : مرکز خدمات در منزل طب نو،اجرای بتن سخت،شرکت فایبر گلاس،دریچه کولر،
چهارشنبه 02 مرداد 1398 - 14:49
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :

با سایت فریاد حق به روزترین وب سایت اسلام,مذهبی به روز باشیم...

تماس با ما | تعریف سندرم پیریفورمیس | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS