زمان جاری : جمعه 28 خرداد 1400 - 8:38 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

بهترین نیستیم اما جزو بهترین هایم...
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 77
نویسنده پیام
avaseo آفلاین


ارسال‌ها : 292
عضویت: 16 /10 /1397


​روش‌های ارزیابی اعتبار مقالات

بخش پیشینه تحقیق از مهم‌ترین بخش‌های هر پایان نامه و مقاله‌ای است. برای نوشتن این بخش باید از پژوهش‌ها و مقالات معتبر استفاده کرد.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد وقتی که می‌خواهید پیشینه تحقیق پایان نامه و یا مقاله‌ خود را بنویسید، عنوان و یا کلمات کلیدی موضوع خود را در اینترنت جستجو کرده و با تعداد زیادی مقاله مواجه شده‌اید. سوالی که در این بین پیش می‌آید این است که کدام مقاله را برای نگارش پیشینه تحقیق خود استفاده کنم؟ در پاسخ باید گفت که مقالات معتبر.

اگر نمی‌دانید که چگونه مقالات معتبر را تشخیص دهید، این مطلب را بخوانید. در این مطلب معیارهای ارزیابی مقالات ارائه شده است. این معیارها عبارتند از:

۱٫ بررسی مجله‌ای که مقاله در آن چاپ شده
مجله‌ای که مقاله در آن منتشر شده را بررسی کنید. مجلات علمی پییر ریویو (Peer review) که شامل فرآیند داوری تخصصی هستند و همچنین مجلات با ضریب تاثیر بالا از جمله مجلات معتبر بوده و مکان‌های عالی برای یافتن مقالات علمی معتبر هستند. زیرا در مجلات علمی پییر ریویو، محتوا مقالات توسط داوران بررسی شده و پس از تایید افراد متخصص، این مقالات در مجلات منتشر شده است.

۲٫ توجه به زمان چاپ مقاله
هنگامی که مقالات مختلف را بررسی می‌کنید، جدیدترین مقالات را انتخاب کنید. گاهی اوقات یافته‌های به دست آمده قدیمی شده و دیگر دقیق و معتبر نیستند.

۳٫ بررسی مراجع بیان شده در داخل و چاپ مقاله jcr انتهای مقاله
مقالات معتبر شامل مراجع در داخل متن و در انتهای مقاله هستند. آیا نویسنده برای بیان اظهارات و حقایق در داخل متن از منابع علمی معتبر و قابل اطمینان استفاده کرده است؟ یکی دو مورد از مراجع بیان شده در مقاله را بررسی کرده و چک کنید که آیا حقایق ارجاع داده شده به مقاله دیگر با اطلاعات آن مقاله تطابق دارد یا نه.

۴٫ بررسی مشخصات و افیلیشن نویسنده
چک کنید که نویسنده مقاله، در آن موضوع به اندازه کافی تخصص داشته باشد. اگر نویسنده مقاله را نمی‌شناسید، در گوگل در مورد نویسنده جستجو کنید.

۵٫ بررسی اطلاعات بیان شده در مقاله
صحت اطلاعات بیان شده در مقاله را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار یک مقاله معتبر دیگری را پیدا کرده و بررسی کنید که حقایق و نتایج بیان شده در هر دو مقاله هم‌سو و در یک راستا باشند. اگر تناقضی بین اطلاعات هر دو مقاله وجود داشت باید به اعتبار یکی از مقالات شک کرد.

چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 - 16:51
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :

با سایت فریاد حق به روزترین وب سایت اسلام,مذهبی به روز باشیم...

تماس با ما | ​روش‌های ارزیابی اعتبار مقالات | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS