زمان جاری : یکشنبه 29 فروردین 1400 - 6:54 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

بهترین نیستیم اما جزو بهترین هایم...
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 105
نویسنده پیام
avaseo آفلاین


ارسال‌ها : 292
عضویت: 16 /10 /1397


​انواع فیلتر و مراحل دستگاه تصفیه آب
فیلترهای دستگاه تصفیه آب وظیفه جدا کردن آلاینده‌ها از آبی را برعهده دارند و از آنجایی که آلاینده‌ها خود به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند، کارکرد فیلترها و به تبع نحوه کار دستگاه تصفیه آب نیز متفاوت می‌شود. انواع فیلتر تصفیه آب عبارتند از: فیلتر پلی پروپیلن، فیلتر کربن پودری، فیلتر کربن بلاک، فیلتر ممبران، فیلتر کربن خطی، فیلتر مواد معدنی، فیلتر قلیایی یا آلکالاین و فیلتر فرابنفش. البته لزوماً این گونه نیست که در یک دستگاه تصفیه آب از تمام این فیلترها استفاده شود؛ اما در عین حال دستگاه‌هایی هم وجود دارند که تمام این فیلترها را در خود دارند که به آن‌ها دستگاه 8 مرحله ای گفته می‌شود.


ترتیب قرار گرفتن فیلترها

ترتیب فیلترهای تصفیه آب برحسب آلاینده‌هایی که قرار است از آب جدا شوند، طراحی شده است؛ بر این اساس فیلترهایی که وظیفه جدا کردن آلاینده‌های فیزیکی از آب را برعهده دارند، در مراحل اول و فیلترهایی هم که وظیفه حذف آلاینده‌های شیمیایی را برعهده دارند، در مراحل میانی و پایانی قرار خواهند گرفت. فیلتر پلی‌پروپیلن در مرحله اول قرار دارد که هر نوع آلودگی فیزیکی مانند گل و لای، شن و ماسه را از آب حذف می‌کند. کار فیلتر کربن پودری و فیلتر کربن بلاک نیز حذف آلاینده‌های شیمیایی آب است. این فیلترها همچنین آب را عاری از هرگونه طعم، بو و رنگ می‌کنند و به آن شفافیت زیادی می‌بخشند.

تعویض فیلتر کربن معمولاً هر 6 ماه یک‌بار انجام می‌شود. در بین فیلترهای مختلف دستگاه تصفیه آب، فیلتر ممبران از اهمیت زیادی برخوردار است؛ این فیلتر که در مرحله چهارم قرار می‌گیرد، قادر است املاح مضر را با دقت 0.001 میکرون از بین ببرد. همچنین آلودگی‌های میکروبی، عناصر سنگین مانند نیترات و نیتریت و املاح سخت آب مانند گچ و آهک نیز توسط این فیلتر جداسازی می‌شوند. در بخش بعد درباره روش نصب فیلتر ممبران توضیحاتی را خواهیم داد. طعم و بوی آب نیز در مرحله پنجم به‌وسیله یک فیلتر خطی بهبود پیدا می‌کند. تا اینجای کار همه املاح از آب جداشده‌اند؛ اما این مسئله به خودی خود مطلوب نیست؛ زیرا بخشی از املاح مفید نیز در آب وجود دارند و این املاح نباید جداسازی شوند. به همین خاطر در مرحله ششم یک فیلتر مینرال یا مواد معدنی وجود دارد که املاح مفید مانند کلسیم و منیزیم را دوباره به آب اضافه می‌کند. در مرحله هفتم نیز یک فیلتر قلیایی آب را یونیزه می‌کند و با کم کردن خاصیت اسیدی، به آن خاصیت بازی می‌بخشد.

دوشنبه 27 اسفند 1397 - 16:30
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :

با سایت فریاد حق به روزترین وب سایت اسلام,مذهبی به روز باشیم...

تماس با ما | ​انواع فیلتر و مراحل دستگاه تصفیه آب | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS