زمان جاری : دوشنبه 28 خرداد 1403 - 7:51 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

بهترین نیستیم اما جزو بهترین هایم...
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 131
نویسنده پیام
panahi آفلاین


ارسال‌ها : 2
عضویت: 4 /4 /1399


تاریخچه پول
تاریخچه اسکناس
اولین اسکناس ها در دوره حکومت دودمان سونگ در چین در قرن 11 میلادی به وجود آمدند. در اروپا در قرن 17 میلادی بود که اسکناس توسط بانک استکهلم در سوئد معرفی شد. امروزه بعد از گذشت چندین قرن پول کاغذی جایگاه خود را در معاملات در کل کشورها تثبیت کرده است. هرچند با الکترونیکی شدن مبادلات بانکی جایگاه اسکناس متزلزل تر از پیش است.

هرچند در طول تاریخ معاصر مواردی از چاپ اسکناس روی انواع پارچه، چرم و ابریشم نیز اتفاق افتاده است، متداول ترین نوع اسکناس از جنس کاغذ کتان می باشد. کاغذ کتان از لحاظ استحکام و دوام از کاغذهای بر پایه پالپ چوب بسیار بهتر عمل می کند و این باعث می شود برای ساخت پول و چک پول بسیار مناسب باشد. در دهه های اخیر استفاده از پلیمر برای تولید اسکناس در برخی از کشورها مانند استرالیا، مکزیک و آلبانی رواج پیدا کرده است.اگر چه کاغذهای از جنس کتان بسیار مقاوم و با دوام هستند و گفته می شود چنین کاغذ هایی صد سال دوام می آورند؛ ولی عمر مفید اسکناس در ایران حدود پنج سال و در دنیا حدود 12 سال می باشد. این امر باعث می شود که بانک مرکزی کشورها همواره اسکناس های جدید را جایگزین اسکناس های مستهلک و فرسوده کنند و به دنبال انواع روش های امحا پول و اسکناس باشند. یکی دیگر از دلایل امحای اسکناس از رده خارج شدن پول به دلیل حذف صفر یا تغییر واحد پول ملی در کشورهای مختلف می باشد.
روش های گوناگونی برای امحای اسکناس وجود دارد. یکی از روش های مرسوم امحای پول سوزاندن آن می باشد که البته برای محیط زیست بسیار مضر می باشد. همچنین می توان اسکناس ها را خرد و پودر کرد و از رده خارج کرد. بافت اسکناس هرچند از کاغذ ساخته شده به دلیل وجود انواع پلاستیک، رزین و جوهر فراوان برای بازیافت شدن به کاغذ مناسب نمی باشد و این فرایند بسیار هزینه هنگفتی خواهد داشت. اما می توان از آن به عنوان فیلر در صنایع گوناگون مانند آسفالت استفاده کرد. سختی بازیافت اسکناس های کاغذی و مخاطرات محیط زیستی سبب گردیده که اسکناس های پلیمری در دهه های اخیر مورد توجه ویژه قرار بگیرند. این اسکناس ها پس از جمع آوری راحت تر از اسکناس های مرسوم کاغذی امحا و بازیافت می شوند. کشور استرالیا پیشگام در این کار می باشد.استهلاک اسکناس های فعلی در کشور بسیار بالا می باشد به طوری که به گفته رییس کل بانک مرکزی سالانه 700 میلیون برگ اسکناس امحاء می شود، که با حذف چهار صفر از پول ملی این تعداد به 300 میلیون برگ کاهش پیدا می کند و در هزینه های امحاء و چاپ مجدد اسکناس صرفه جویی می شود.طبق اعلام سایت بانک مرکزی اسکناس های در جریان ایران از اسکناس 100 ریالی تا 100000 ریالی می باشند که جنس آنها 100 درصد از پنبه می باشد. علاوه بر این اسکناس ها انواع چک پول ها و ایران چک ها هم در ایران رواج دارند که از نظر جنس مانند اسکناس می باشند. مرسوم ترین چک پول ها در کشور، ایران چک های 500 هزار ریالی و 1 میلیون ریالی می باشند.امحاء اسکناس یک فرایند امنیتی می باشد، در گذشته برای این منظور گودالی به عمق 2 متر ایجاد می کردند و هفته ای دو بار اسکناس های فرسوده را در آن آتش می زدند. این کار بسیار دود زا و آلوده کننده بود که باعث شکایت ساکنین محله های اطراف محل امحاء هم بود. امروزه اسکناس ها را با دستگاه پول خرد کن خرد و در بلوک های فشرده از رده خارج می کنند که هم از نظر اقتصادی به صرفه تر است هم از نظر محیط زیستی پاک تر می باشد.

منبع : دستگاه کاغذ خرد کن

چهارشنبه 04 تیر 1399 - 14:54
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :

با سایت فریاد حق به روزترین وب سایت اسلام,مذهبی به روز باشیم...

تماس با ما | تاریخچه پول | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS