زمان جاری : سه شنبه 14 آذر 1402 - 4:43 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

بهترین نیستیم اما جزو بهترین هایم...
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 119
نویسنده پیام
avaseo آفلاین


ارسال‌ها : 292
عضویت: 16 /10 /1397


تعیین قیمت محصولات فولادی
آهن که به صورت سنگ آهن از طبیعت گرفته شده و به صورت فولاد و محصولات حاصل از آن مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان مولفه ای بسیار مهم و حائز اهمیت در دنیای اقتصاد داخلی وخارجی کشورها مورد مطالعه قرار می گیرد. در این مقاله سعی شده عوامل موثر برتعیین قیمت تیرآهن، میلگرد، لوله و ورق به عنوان بخشی از محصولات پرکاربرد مقاطع فولادی در کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه مورد بررسی قرار گیرد.

۱. قیمت سنگ آهن جهانی

ازآنجایی که ماده اولیه تولید محصولات فولادی و ازجمله تیرآهن، میلگرد و ورق سنگ آهن است پس به طورحتم قیمت جهانی این ماده پرارزش یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار قیمت مقاطع فولادی است. البته ایران دارای منابع غنی از سنگ آهن بوده و ۷۰ درصد نیاز داخلی خود را تامین کرده و فقط ۳۰ درصد این ماده از خارج ازکشور و به ویژه از کشور چین وارد میشود و به همین علت این عامل به تنهایی حداقل در کشوری مثل ایران نمیتواند تاثیر زیادی در تعین قیمت میلگرد ، و ورق داشته باشد و فاکتور تاثیرگذار بعدی یعنی قیمت ارز به همراه این عامل میتواند بیشتر موثر واقع شود.

۲. قیمت ارز:

امروزه واردات و صادرات و به طور کلی تجارت جهانی نقش مهم و کلیدی در نوسانات بازار داخلی کشورها دارد و بالطبع نرخ ارز که اصل مبادلات محصولات فولادی مانند تیرآهن، میلگرد و ورق است تاثیر مستقیم بر قیمت این مواد خواهد داشت هرچند گاهی سیاستهای داخلی یک کشور ایجاب میکند که دربرهه ای از زمان قیمت ارز ثابت نگه داشته شود و یا ارزش پول یک کشور به علت مسائل سیاسی پایین می آید که دراینصورت حتی اگر قیمت سنگ آهن جهانی هم کاهش داشته باشد و یا ثابت نگه داشته شود مادر کشور مذکور با افزایش قیمت مقاطع فولادی نظیر تیرآهن، میلگرد و قیمت لوله مواجه خواهیم شد.

دوشنبه 18 آذر 1398 - 16:35
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :

با سایت فریاد حق به روزترین وب سایت اسلام,مذهبی به روز باشیم...

تماس با ما | تعیین قیمت محصولات فولادی | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS