تبلیغات در اینترنتclose
لقمه حرام
زمان جاری : یکشنبه 28 مهر 1398 - 11:15 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

بهترین نیستیم اما جزو بهترین هایم...
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 61
نویسنده پیام
khadem_allzahra آفلاین


ارسال‌ها : 34
عضویت: 26 /1 /1393
تشکرها : 18
تشکر شده : 32
لقمه حرام
بسم الله الرحمن الرحیم
فضل بن ربیع می‌گوید: شریک بن عبدالله بن سنان نخعی در روزی كه او را به دربار مهدی عباسی، قبل از هارون، آوردند، مهدی عباسی به او گفت: شریک! نمی‌گذاریم از این دربار بروی، مگر بعد از این که یکی از این سه کار را قبول کنی:
یا رئیس قوۀ قضائیه مملکت بشوی (که به تعبیر عربی آن روز، قاضی‌‌القضات می‌شود)،
و اگر هم این شغل را قبول نمی‌کنی، به جای آن، شغل معلمی بچه‌هایم را بپذیر. این جا ما به تو اتاقی می‌دهیم و تو هر روز باید بیایی و به بچه‌هایم درس بدهی.
اگر این كار را هم نمی‌پذیری، امروز ناهار پیش ما بمان.
شریک بن عبدالله بن سنان نخعی به فکر رفت كه اگر در نهایت به هر سه پیشنهاد خلیفه نه بگوید، آخرش این خواهد بود که خلیفه دستور می‌دهد كه جلاد گردنش را بزند و او در این صورت، جزو شهدای اصیل عالم می‌شود، و سخن گفتن با خود را ادامه داد كه: اگر منصب قاضی‌القضاتی مهدی را بپذیرد، با این كارخود را در لبة جهنم قرار می‌دهد، و از طرفی، در صورت پذیرفتن پیشنهاد معلمی بچه‌های خلیفه، ممكن است آن‌ها پیش او درس بخوانند و فردا رئیس مملكت بشوند و مثل پدرشان بر تمام اهل مملکت ظلم بکنند، او با این كار خود، شریك ظلمشان می‌شود؛ چون ظالم‌‌پروری كرده و علمش را به دست نااهل داده است، و او نمی‌خواهد ظالم‌‌پروری بكند،امّا پذیرش پیشنهاد خوردن یك ناهار با خلیفه، عیبی ندارد.
پس به رئیس آشپزخانه گفت، فقط از مغز استخوان و شکر، چند نوع غذا درست کند و برای ناهار بیاورد. رئیس آشپزخانه که شاهد جریان بود، رفت و بعد از دو ساعت آمد و گفت: غذا آماده است؛ سفره را چیده‌ایم بفرمایید!
آشپز به آرامی با خودش گفت: اگر شریک بن عبدالله بن سنان امروز این غذا را بخورد، تا ابد رستگار نخواهد شد؛ یعنی آشپز هم فهمید شریك با خوردن این ناهار، به چه عاقبت شومی دچار خواهد شد.
سرانجام شریک بن عبدالله كه غذای حرام را خورد، هم منصب قاضی‌القضاتی را پذیرفت و هم معلمی بچه‌های خلیفه را؛
چون گناه، آدم را زمین‌گیر می‌کند، و لقمۀ حرام، تمام نور خدا را از باطن می‌برد. خوردن مال حرام، دین‌فروشی می‌آورد. پس حرام نخورید!
روزی برای حقوق یک ماه، به شریك برات دادند و او به یك صرافی رفت تا آن را نقد كند. صراف به او گفت: مقداری از آن را الآن می‌دهم و مقداری دیگر را ده روز بعد، و اندكی از آن را جنس می‌دهم. شریك اصرار کرد که باید همه آن را همین حالا نقد بدهی.
صراف كه عصبانی شده بود، گفت: مگر کتان و پارچه قیمتی فروخته‌ای که پولش را نقد می‌خواهی؟ شریك گفت: نه کتان فروخته‌ام و نه پارچة قیمتی، «والله بِعْتُ دِینِی»: به خدا سوگند! من دینم را فروخته‌ام.
تصویر: http://www.rasekhoon.net/userfiles/Article/1390/08/04/6484.JPG
پ ن :قال‌الله الحکیم:« يَا أَيُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَاعْمَلُوا صَالِحًا»(مومنون آیه 51)ای فرستادگان! از غذاهای پاک بخورید و عمل صالح انجام دهید_از ترتیب دو جلمه «از غذاهای پاکیزه بخورید» و «عمل صالح انجام دهید» به دست می‌آید که غذای حلال زمینه را برای اعمال صالحه مهیا می‌نماید.

امضای کاربر : *ﺍﻟﻠّﻬُﻢَّ ﺻَﻞِّ ﻋَﻠﯽ ﻓﺎﻃِﻤَﺔَ ﻭَ ﺍَﺑﯿﻬﺎ ﻭَ ﺑَﻌْﻠِﻬﺎ ﻭَ ﺑﻨﯿﻬﺎ ﻭَﺍﻟﺴِّﺮِّ ﺍﻟْﻤُﺴْﺘَﻮْﺩَﻉِ ﻓﯿﻬﺎﺑِﻌَﺪَﺩِ ﻣﺎ ﺍَﺣﺎﻁَ ﺑِﻪ ﻋِﻠْﻤُﻚَ*
جمعه 04 اردیبهشت 1394 - 15:33
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 2 کاربر از khadem_allzahra به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: zohoor-mahdi & lesarat &
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :

با سایت فریاد حق به روزترین وب سایت اسلام,مذهبی به روز باشیم...

تماس با ما | لقمه حرام | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS